EUROTHERM® - Skilte for bæredygtige byer

Hvad gør vores byer og lokalsamfund unikke? Det er de mennesker der bor der.
Hvad gør vores byer og fællesskaber bæredygtige? Det er stederne til fritid og rekreation, og hvordan vi organiserer trafik.

Bæredygtige byer tilbyder grønne områder til rekreation, og infrastrukturen for de forskellige trafikformer er designet på en sådan måde, at alle indbyggere kan rejse individuelt fra A til B så sikkert, hurtigt og bekvemt som muligt. Byer og byer med sådanne funktioner er attraktive og nyder en betydelig konkurrencefordel på internationalt plan, når det kommer til at finde veluddannede og trænede mennesker til de kvalificerede job, de tilbyder.
EUROTHERM® understøtter lokalsamfund i at komme tættere på sådanne konkurrencedygtige karaktertræk. Den store portefølje af SWARCOs præformerede termoplastiske belægnings markeringsmaterialer er perfekt til det kreative design for skolegårde, legepladser, parkeringspladser eller cykelstier, for blot at nævne nogle få eksempler.
"Det er bedst at forklare alsidigheden af EUROTHERM® præformerede mærkningsprodukter, når man ser på belægningsdesign for skolegårde," siger Bianca Schönheit, SWARCOs produktchef for præformerede mærkningsløsninger i Europa. Sådanne områder kan være individuelt designet med et meget fleksibelt koncept. Elever, lærere og forældre kan være involveret lige fra begyndelsen for i fællesskab at opnå de bedste resultater. "Undervisningspersonalet og eleverne vil bruge mere tid udenfor, læringen bliver mere interaktiv og sjov, og eleverne bliver mere rolige og mere motiverede og ivrige efter at lære", er Bianca Schönheit overbevist om.

Mennesker vil være meget mere tilfredse, når lokalsamfundene investerer på en bæredygtig og fremtidsorienteret måde i deres sikkerhed og sundhed. EUROTHERM® er et omkostningseffektivt og nyttigt værktøj til at understøtte dette, for at gøre landsbyer og storbyer mere bæredygtige.